STARTUJ Z NAMI
 
Dziś jest: Poniedziałek, 27.05.2019 r

POLECAMY

AKTUALNOŚCI Z BRANŻY

PROMOCJA W WYSZUKIWARKACH

ANKIETA

JESTEŚ TUTAJ:

Poradnik innowacyjnego samorządowca

Poradnik innowacyjnego samorządowca został napisany z myślą o samorządowcach myślących nowocześnie, ambitnych, otwartych na świat i ludzi: prezydentach miast, starostach, wójtach, radnych, aktywistach społecznych, społecznikach, pracownikach urzędów JST i wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskich samorządów. Innowacyjny samorząd powinien świadczyć nowoczesne usługi publiczne na rzecz mieszkańców, rozwiązywać ich realne problemy szybciej, taniej, w sposób akceptowany przez jak największą liczbę interesariuszy.

Innowacje w samorządach są konieczne, ponieważ zmienia się otoczenie, w jakim funkcjonują polskie gminy, powiaty i województwa. Globalizacja to już nie tylko medialne hasło, ale rzeczywistość. Na całym świecie pomiędzy samorządami na różnych poziomach rośnie konkurencja o zasoby ludzkie, intelektualne i finansowe. Samorządy grają w różnych „ligach”. Wielkie metropolie, takie jak Nowy York, Wiedeń, Pekin, walczą o dominację światową, inne walczą o dominację regionalną lub kontynentalną. Ale wszystkie je łączy to, że do osiągania ambitnych celów potrzebne są im innowacje i zwiększenie konkurencyjności. Innowacji w samorządach nie da się opatentować tak jak formuły innowacyjnego leku lub układu elektronicznego w samochodzie. Poza tym to, co kiedyś było innowacyjne, dzisiaj staje się standardem światowym. Dlatego innowacyjność w samorządach polega na nieustannym doskonaleniu się, wykorzystywaniu dobrych praktyk wypracowanych przez innych oraz na rzucaniu wyzwań wobec aktualnego stanu rzeczywistości.

Jest to pierwsze w Polsce opracowanie, które w przystępny sposób pokazuje, jak można myśleć o tworzeniu nowoczesnego samorządu – samorządu XXI wieku. W książce czytelnik znajdzie przegląd praktycznych zasad postępowania i zjawisk dotyczących samorządów. Współczesne wyzywania wobec samorządów są związane z budową kapitału społecznego, poprawą jakości organizacji urzędów, ochroną środowiska oraz promocją samorządu w kraju i za granicą.

 

Wybrane opinie o książce:

 

Doskonałe, oparte o wnikliwe badania, kompendium wiedzy o innowacjach w polskich samorządach. Obowiązkowa lektura dla każdego menedżera sektora publicznego.  

prof. Maciej Kisilowski, Central European University w Budapeszcie, współautor książki Administrategia. Jak osiągnąć sukces osobisty zarządzając w administracji publicznej

 

Książka jest interesującym i aktualnym źródłem wiedzy dla osób, które świadomie i z pasją pracując w samorządzie poszukują optymalnych rozwiązań z wiarą, że właśnie w taki sposób przyczynią się do rozwoju miast. Zawartość książki podkreśla zarówno głębię i złożony charakter problematyki, jak i specyfikę wymagań osobowościowych i merytorycznych dotyczących samorządowców.

Iwona Matuszczak, dyrektor Wydziału Rozwoju, Urząd Miasta Poznania

 

Rozwój samorządności był jednym z największych osiągnięć transformacji ustrojowej w Polsce.  Obecnie nadszedł czas na to, by stał się on również jedną z podstaw rozwoju gospodarczego kraju i zmian modelu gospodarowania w stronę innowacyjności.  Mam głęboką nadzieję, że książka może być w tej dziedzinie ogromną pomocą.

prof. Witold Orłowski, rektor, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, główny doradca ekonomiczny PwC

 

Polacy oczekują usług publicznych na coraz wyższym poziomie. Pracownicy sektora publicznego oczekują satysfakcjonującej, rozwojowej pracy. Poradnik prof. J. Fazlagića wychodzi naprzeciw obu tym oczekiwaniom: pomaga zrozumieć mechanizmy powstawania i wdrażania innowacji społecznych, ilustrując to licznymi przykładami z sektora publicznego z Polski i ze świata, a jednocześnie jest to publikacja przystępna, wolna od hermetycznego, akademickiego żargonu.  

dr hab. Arkadiusz Radwan, prezes Instytutu Allerhanda, adwokat

 

Rozwiązania prezentowane w książce – jak pisze autor – „pozwolą zamienić urząd w fabrykę innowacji”.  Administracja samorządowa potrzebuje wizjonerów i dobrze zmotywowanych, kreatywnych urzędników, rozumiejących istotę innowacyjności. Ogromnym walorem poradnika jest prezentacja wielu dobrych praktyk, innowacyjnych rozwiązań możliwych do wdrożenia zarówno w niewielkich gminach wiejskich czy powiatach, jak i w dużych miastach. O tym, czy innowacje będą powstawać decyduje bowiem nie tyle liczba mieszkańców, co ich otwartość na zmiany i dialog oraz środowisko sprzyjające kreatywności. Czytelnik znajdzie w poradniku praktyczne wskazówki, jak tworzyć warunki sprzyjające innowacjom  oraz jak budować skuteczne strategie innowacyjności.

Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich, wiceminister administracji i cyfryzacji w latach 2014–2015

 

POLECANE WYDAWNICTWA

NEWSLETTER

Zapisz się na darmowy newsletter. Najnowsze informacje z branży PR.

WYDARZENIA

ZALOGUJ SIĘ

NEWSLINE POLECA

SZKOLENIA

Newsline.pl 2007. Wszelkie prawa zastrzeżone Polityka Cookies
powered by edito cms
realizacja ideo,
0